• <
mewo_2022
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

06.05.2024, 19:53

Kolorowe żagle w Ustce już 9 sierpnia

Ustka Charlotta Sailing Days (UCSD) już na stałe zagościła w sercach miłośników żeglarstwa, stając się nieodłącznym elementem kalendarza najważniejszych żeglarskich wydarzeń. W minionym roku, podczas piątej edycji, przez 16 dni Ustka zamieniła się w żeglarską stolicę Polski, przyciągając ponad 540 uczestników oraz 470 jachtów z 11 krajów.

02.05.2024, 10:00

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata. Brąz Przybytka i Piaseckiego

Dużym sukces polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce. W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył złoty medal, zaś w klasie 49erFX brązowy medal zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Na Majorce, w 10 konkurencjach olimpijskich rywalizowało ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów.

06.04.2024, 21:48

Polskie żeglarki w czwartej „10” w Argentynie

Polskie żeglarki plasują się po trzech dniach odbywających się w argentyńskiej miejscowości Mar del Plata mistrzostw świata w olimpijskiej klasie ILCA 6 w czwartej „10”. W stawce 102 zawodniczek z 47 krajów Wiktoria Gołębiowska zajmuje 31, a Agata Barwińska 38. lokatę.

08.01.2024, 09:33

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

30.12.2023, 20:46

Gdańsk gospodarzem przyszłorocznych ME w wioślarstwie morskim

W przyszłym roku Gdańsk zorganizuje mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim - dyscyplinie, która znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Zawody odbędą się w dniach 20-23 czerwca.

25.12.2023, 22:15

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).

13.11.2023, 20:30

Mistrzostwa Europy w klasie 49er. 11 polskich załóg na starcie w portugalskiej Vilamourze

11 polskich załóg weźmie udział w portugalskiej Vilamourze w mistrzostwach Europy w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które są również olimpijską kwalifikacją. Ostatnie w tym roku liczące się żeglarskie regaty w kat. seniorów rozpoczną się w środę, a zakończą w poniedziałek.

07.11.2023, 14:28

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.

22.10.2023, 21:28

Mistrzostwa Europy klasy olimpijskiej – blisko medali, ale wciąż bez kwalifikacji

Bardzo dobrze spisali się polscy kitesurferzy w mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy Formula Kite. Aż troje z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Z angielskiego Portsmouth wyjeżdżają jednak z dużym niedosytem, gdyż nie udało im się wywalczyć kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia szansa na przepustkę do Paryża w przyszłym roku.

26.09.2023, 22:05